Darowizna wydatkowana zgodnie z poleceniem spadkodawcy lub darczyńcy bez podatku

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 czerwca 2018 roku, sygn. akt II FSK 1525/16, rozwiał wszelkie wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora wydamy otrzymane środki, to będą one zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn jeżeli spadkobierca lub obdarowany, został obciążony obowiązkiem wykonania polecenia, wartość obciążenia z tego tytułu stanowi ciężar spadku lub darowizny, o ile zostało wykonane. Do tej pory organy podatkowe i sądy administracyjne stały na stanowisku, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko te kwoty, które obdarowany musiał przekazać na rzecz osoby trzeciej. Natomiast w precedensowym wyroku NSA stwierdził, że w świetle obowiązujących przepisów obdarowany może być jednocześnie adresatem polecenia wydanego przez darczyńcę czy testatora i zgodnie z jego wolą wydać środki nie tylko na osoby trzecie, ale też na siebie.
Podsumowując, orzeczenie jest niezwykle korzystne dla podatników. W przypadku wydatkowania środków zgodnie z poleceniem spadkodawcy lub darczyńcy, osoby spoza tzw. „zerowej grupy podatkowej” nie będą zobowiązane do uiszczenia podatku od spadku lub darowizny w części w której spożytkują ją zgodnie z otrzymanym poleceniem. Natomiast osoby najbliższe, korzystające ze zwolnienia nie będą musiały płacić podatku w przypadku niedotrzymania 6 miesięcznego terminu zgłoszenia otrzymania spadku lub darowizny.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...