Wypowiedzenie niedopuszczalne jedynie w razie faktycznej nieobecności pracownika w pracy, a nie samej niezdolności do pracy
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 lutego 2014 r., (sygn. akt I PK 172/13) pracownik, który jest obecny w pracy (wykonujący obowiązki pracownicze lub pozostający w gotowości do ich wykonywania), którego niezdolność do pracy została stwierdzona zaświadczeniem lekarskim, nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę ustanowionej w art. 41 k.p.
Warunkiem przyznania pracownikowi ochrony przewidzianej w art. 41 k.p. jest faktyczna nieobecność pracownika w pracy. Nie ma natomiast znaczenia sama niezdolność do pracy z powodu choroby, także potwierdzona zaświadczeniem lekarskim, jeżeli mimo tego pracownik jest obecny w pracy. Niezdolność do pracy może uzasadniać nieobecność pracownika, ale sama w sobie nie świadczy o faktycznej obecności pracownika i nie aktualizuje ochrony z art. 41 k.p.
Odmiennie wygląda sytuacja, w której pracownik pozostaje w pracy lub przybywa do pracy jedynie w celu załatwienia spraw ważnych dla pracodawcy lub zakładu pracy. W takim wypadku to sąd każdorazowo powinien ocenić, czy wypowiedzenie umowy jest uzasadnione w rozumieniu art. 41 § 1 k.p. oraz czy wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę w takiej sytuacji nie jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...