Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw nazwanych „Konstytucją Biznesu”
W dniu 14 listopada 2017 r. Rada Ministrów przyjęła pakiet 5 projektów ustaw nazwanych „Konstytucją Biznesu”. Przyjęte projekty odnoszą się do zmian w prawie gospodarczym, których główną intencją jest stworzenie korzystnych warunków do wykonywania działalności gospodarczej. Wśród nich znajdują się m.in.: Prawo przedsiębiorców, ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, a także ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Projektowane przepisy zawierają katalog zasad, które mają regulować relację pomiędzy przedsiębiorcą, a administracją. Wśród nich należy wyróżnić zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy (wszelkie wątpliwości co do okoliczności faktycznych mają być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy), a także zasadę, zgodnie z którą co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone.
Projekt Konstytucji Biznesu wśród najważniejszych zmian zakłada m.in.:
- Wprowadzenie instytucji działalności nierejestrowej. Korzystać z niej będą mogły osoby fizyczne prowadzące działalność, której miesięczne przychody z niej pochodzące nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia. Osoby korzystające z tej instytucji nie będą zobowiązane do rejestrowania działalności ani płacenia z tego tytułu składek ZUS.
- Wprowadzenie tzw. „ulgi na start”. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który będzie podejmował działalność gospodarczą po raz pierwszy nie będzie zobowiązany do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności. Po tym okresie przedsiębiorca będzie mógł dodatkowo skorzystać
z istniejącej obecnie ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u w okresie następnych 24 miesięcy. - Możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub na czas wskazany przez przedsiębiorcę wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji
o Działalności Gospodarczej. - Likwidację numeru REGON. Przedsiębiorca w kontaktach z urzędami będzie używać wyłącznie numeru NIP, który stanie się również numerem identyfikacyjnym w rejestrze REGON.
- Wydawanie zezwoleń w trybie „milczącej zgody”. Zgodnie z przedstawionym projektem,
w przypadku nie rozpatrzenia wniosku o zezwolenie w określonym terminie będzie można uznać, że zostało one przedsiębiorcy wydane.
Projekty, które odnoszą się do zmian w prawie gospodarczym trafią teraz do Sejmu. Wejście w życie ustaw planowane jest z dniem 1 marca 2018 r.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...