Dyskryminacja po nowelizacji – co się zmieniło?

W dniu 7 września 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw dotyczące dyskryminacji i nierównego traktowania pracowników.
Zgodnie z dotychczasowym brzemieniem art. 113 Kodeksu pracy „jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy — jest niedopuszczalna”. Ustawodawca zdecydował się na niewielką modyfikację omawianego przepisu, usuwając z niego jedynie „a także ze względu na” oraz „albo”. W sposób analogiczny został zmieniony przepis art. 183a KP, który nakazuje równe traktowanie pracowników w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Dotychczasowe brzmienie przepisów wskazywało, że wyliczenie kryteriów dyskryminacji związanych z pracą, tj. „zatrudnienie, na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy” ma charakter enumeratywny. Literalna wykładnia przepisów prowadziła do wniosku, że za dyskryminację nie można uznać nierówności wynikającej z przyczyn innych niż uznane za dyskryminujące, nawet jeżeli pracodawca naruszył zasadę równego traktowania pracowników, określoną w art. 112 KP.
Wprowadzona zmiana wydaje się stylistycznie niewielka, jednak doprowadziła do znacznego wzmocnienia ochrony pracowników poprzez stworzenie otwartego katalogu przesłanek uzasadniających dyskryminację. Nowelizacja doprowadziła do zrównania przesłanek dyskryminacji i nierównego traktowania w zatrudnieniu, a także konsekwencji z nimi związanych. Obecnie każde nieuzasadnione obiektywnymi przyczynami nierówne traktowanie pracowników w brzmieniu znowelizowanych przepisów będzie uznawane za dyskryminację. Pracownik zatem w każdym przypadku będzie uprawniony do dochodzenia odszkodowania na podstawie art. 183d KP.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...