Właściwość sądu – nowe regulacje

Co do zasady, zgodnie z art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego, pozew wnosi się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (właściwość ogólna). W określonej kategorii spraw istnieje jednak możliwość wytoczenia powództwa również według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sąd określony w przepisach oddziału 2 Kodeksu postępowania cywilnego (właściwość przemienna).
Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wprowadza nowe regulacje w zakresie właściwości przemiennej sądu, wskazując, iż w sprawach o ochronę dóbr osobistych naruszonych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu oraz o roszczenie przeciwko bankowi wynikające z czynności bankowej sprawę można wytoczyć przed sąd właściwy dla miejsca zamieszkania albo siedziby powoda.
Wprowadzona została również zmiana w zakresie ustalania właściwości sądu przy dochodzeniu roszczeń z umów. Ustawodawca zdefiniował miejsce wykonania umowy, którym jest miejsce spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umów danego rodzaju, w szczególności w przypadku:
- sprzedaży rzeczy ruchomych – miejsce, do którego rzeczy te zgodnie z umową zostały lub miały zostać dostarczone,
- świadczenia usług – miejsce, w którym usługi zgodnie z umową były lub miały być świadczone.
Zgodnie z wprowadzonym art. 31 § 2 przepisów o właściwości przemiennej nie stosuje się w sprawach przeciwko konsumentom.
Zmiany wchodzą w życie z dniem 7 listopada 2019 r.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...