Opodatkowanie subwencji PFR
Opodatkowanie subwencji PFR wywoływało wiele wątpliwości. Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak rozliczać wsparcie dla firm w ramach Tarczy Finansowej. Subwencje PFR są neutralne podatkowo aż do czasu ich umorzenia.
Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT) subwencje, dotacje oraz inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków stanowią przychód z działalności gospodarczej podlegający opodatkowaniu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przychody związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonywane w przyszłości będą odpisy amortyzacyjne. Nie było jednak wiadomo, czy powyższe regulacje obejmują również opodatkowanie subwencji PFR.
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia, zgodnie, z którymi dla celów podatku dochodowego, pomoc finansową z PFR należy traktować jak pożyczkę. Przysporzenie to nie ma bowiem charakteru definitywnego. Przynajmniej 25 % otrzymanej kwoty subwencji jest zwrotne, zależnie od spełnienia określonych przesłanek.
Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa:
- podatnicy nie zaliczają do przychodów podatkowych kwoty otrzymanej pożyczki. Wypłata środków przez PFR jest dla przedsiębiorcy neutralna podatkowo;
- podatnicy nie zaliczają również do kosztów uzyskania przychodów kwoty zwróconej pożyczki. Tak samo jak wypłata kwoty, jej zwrot jest neutralny podatkowo;
- koszty sfinansowane z udzielonej pożyczki kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych. Kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia również umorzenie pożyczki;
- umorzenie kwoty pożyczki stanowi przysporzenie po stronie przedsiębiorcy, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Ponadto zaznaczono, że we współpracy z PFR zostanie przeanalizowana możliwość dokonania w 2021 r. częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń.
Więcej informacji o subwencjach z PFR dla dużych przedsiębiorców tu, dla małych i średnich tu.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...