„Estoński CIT” – nowe rozwiązanie podatkowe
Planowanym terminem wejścia w życie nowej regulacji na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych jest styczeń 2021 r. Tzw. estoński CIT będzie miał na celu promowanie inwestycji oraz minimalizację licznych formalności związanych z rozliczeniem należności podatkowych.
Na czym będzie polegać?
Aktualnie planowane są dwa, niepodlegające łączeniu warianty fakultatywnego sposobu opodatkowania.
Pierwszym z nich jest tzw. estoński CIT, czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych. Zakłada, że podstawa opodatkowania oparta będzie o wynik finansowy spółki. Nowe rozwiązanie sprowadza się do braku obowiązku zapłaty podatku przez spółkę w miesięcznych/kwartalnych zaliczkach oraz dokonania rozliczenia rocznego, aż do momentu wypłaty przez nią zysku. Podatnik, który zdecyduje się na skorzystanie z ryczałtu, utraci natomiast prawo do ulg podatkowych, takich jak ulga badawczo-rozwojowa (B+R) czy IP BOX.
Drugi wariant wiąże się z istnieniem specjalnego funduszu inwestycyjnego. Ma on umożliwić szybsze, w sensie ekonomicznym, rozliczenie amortyzacji środków trwałych w kosztach podatkowych. Przy wyborze tego sposobu, zasady opodatkowania pozostają bez zmian, w tym możliwe jest równoległe korzystanie przez podatnika z wszelkich preferencji podatkowych.
Na jaki okres?
Sposób opodatkowania ryczałtem wybierany będzie na czteroletni okres. Po jego zakończeniu, podatnik, który spełni ustawowe warunki, będzie mógł kontynuować rozliczenie przez kolejne 4 lata. Rezygnacja z tej formy opodatkowania, będzie wymagała zawiadomienia organu podatkowego składanego w deklaracji za ostatni rok podatkowy opodatkowania ryczałtem.
Kto będzie mógł skorzystać?
Z tzw. estońskiego CIT będą mogły skorzystać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne, które spełnią łącznie następujące warunki:
- przychody spółki nie przekraczają 50 mln złotych,
- udziałowcami lub akcjonariuszami w spółce są wyłącznie osoby fizyczne,
- spółka nie posiada udziałów w innych podmiotach,
- spółka zatrudnia co najmniej 3 pracowników oprócz udziałowców lub akcjonariuszy,
- przychody pasywne spółki nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
- spółka wykazuje nakłady inwestycyjne.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...