Najemca w restrukturyzacji. Czy można wypowiedzieć mu umowę najmu?
Od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego wypowiedzenie najemcy, który jest w restrukturyzacji, umowy najmu lokalu jest niedopuszczalne. Zakaz wypowiadania umów najmu dotyczy lokalu, w którym dłużnik prowadzi przedsiębiorstwo. Obowiązuje do dnia zakończenia restrukturyzacji albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania restrukturyzacyjnego. Jednak od zakazu wypowiadania umów najmu prawo restrukturyzacyjne przewiduje wyjątek.
Mianowicie, wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu w sytuacji, gdy najemca po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego:
1) nie reguluje na bieżąco czynszu,
2) nastąpi inna okoliczność przewidziana w umowie najmu uprawniająca wynajmującego do wypowiedzenia umowy. (Na przykład umowa najmu przewiduje wypowiedzenie, gdy najemca używa lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem).
W konsekwencji, jeżeli najemca po otwarciu restrukturyzacji nie reguluje swoich bieżących zobowiązań z tytułu czynszu, to wynajmujący może wypowiedzieć mu umowę najmu.
Zakaz wypowiadania umów najmu nie obowiązuje także, gdy wypowiedzenie umowy nastąpiło przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego najemcy, a termin wypowiedzenia umowy kończy się już po otwarciu restrukturyzacji. W takim przypadku, umowa najmu ulega rozwiązaniu.
Jak widać prawo restrukturyzacyjne chroni interes najemcy w restrukturyzacji. Jednocześnie nie dopuszcza do pogorszenia sytuacji wynajmującego, dając mu w określonych sytuacjach możliwość wypowiedzenia umowy najmu.
Zobacz również:
-
Przełomowy wyrok w sprawie oszustw karuzelowych. Jest nadzieja dla uczciwych przedsiębiorców?
W czerwcu bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał ...
-
Nadchodzą zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Czy dotkną właścicieli instalacji fotowoltaicznych?
Kolejne propozycje zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych ...
-
0% VAT od darowizn dla powodzian
Od 18 września darowizny dla osób poszkodowanych w powodziach będą ...